Szkoła Tłumaczeń i Specjalistycznych Języków Obcych (specjalizacja: jezyk prawa i ekonomii)
Szkoła Tłumaczy
Wydział Filologiczny

Celem studiów jest przede wszystkim doskonalenie znajomości języka obcego w zakresie specjalistycznej terminologii z dziedziny prawa i ekonomii oraz doskonalenie umiejętności tłumaczenia specjalistycznych tekstów ekonomiczno-prawnych.

Koncepcja zorganizowania studiów podyplomowych powstała pod wpływem potrzeb rynkowych w zakresie kształcenia osób posługujących się specjalistycznym językiem obcym lub tłumaczy w zakresie prawa i ekonomii. Wykształcenie ogólnojęzykowe zdobywane podczas studiów akademickich bądź kursach językowych, jest zwykle niewystarczające w przypadku pracowników zatrudnionych w instytucjach administracji państwowej lub samorządowej, w przedsiębiorstwach państwowych lub firmach prywatnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy w pracy codziennej wymagana jest obsługa dokumentacji obcojęzycznej, tłumaczenie na rzecz pracodawcy, udzielanie odpowiedzi lub przynajmniej możliwość sięgania do materiałów źródłowych pomocnych w bieżącej pracy firmy.

Plan studiów obejmuje przedmioty związane z nauką specjalistycznego języka obcego i praktyką tłumaczenia (260 godzin zajęć praktycznych) oraz  przedmioty o charakterze ogólnym (140 godzin wykładów z zakresu prawa, ekonomii, teorii przekładu, konstruowania wypowiedzi pisemnych i ustnych).

W ramach praktycznej nauki języka obcego do wyboru jest 6 języków: język angielski, francuski, hiszpański (NOWOŚĆ!), niemiecki, rosyjski lub włoski. Słuchacz wybiera jeden język. Warunkiem uruchomienia grupy jest liczba zgłoszeń  – minimum 10 słuchaczy.

Kandydat powinien posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych minimum pierwszego stopnia oraz posługiwać się językiem obcym na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie złożenia kompletu dokumentów.

Limit przyjęć: 60 osób.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłaty rekrutacyjnej na studia podyplomowe.

UWAGA! Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK. Nabór trwa od 12 czerwca do 30 września 2017 r.

Studia kierowane są do szerokiego grona osób zainteresowanych pogłębianiem znajomości specjalistycznego języka obcego na potrzeby własne lub zawodowe, wykorzystujących język prawniczy i ekonomiczny w pracy codziennej lub związanych z rynkiem tłumaczeń.

OFERTA POWIĄZANA

Słuchacze studiów podyplomowych mogą skorzystać również ze specjalnej oferty Wydziału Filologicznego i zgłaszać dzieci na kursy  języków obcych. Kursy te, połączone z zajęciami o charakterze artystycznym, prowadzone są w Uniwersytecie Dziecięcym „Mały Poliglota” po bardzo atrakcyjnej cenie – 200 zł za semestr. Szczegóły na stronie: http://malypoliglota.usz.edu.pl/oferta-edukacyjna

Zajęcia prowadzą wykładowcy Wydziału Filologicznego US (językoznawcy oraz lektorzy-specjaliści z zakresu nauczania języków obcych), specjaliści prawa z Wydziału Prawa i Administracji US, ekonomiści z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US oraz specjaliści-praktycy - działający aktywnie tłumacze przysięgli i specjalistyczni.

Studia realizowane są w trybie niestacjonarnym. Zajęcia odbywają się w weekendy (soboty i niedziele) zgodnie z harmonogramem przedstawianym na początku każdego semestru.

W każdym semestrze planowanych jest 8 zjazdów.

Studia trwają 4 semestry.

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń oraz złożenie egzaminów przewidzianych programem kształcenia.

Studia kończą się wydaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.

Opłata za każdy semestr wynosi 1.900 zł.

Istnieje możliwość rozłożenia opłat na 2, 3 lub 4 raty.

Uniwersytet Szczeciński nie pobiera opłat z tytułu wpisowego.

1. Wybrane zagadnienia prawa i postępowania cywilnego.

2. Wybrane zagadnienia prawa i postępowania karnego.

3. Wybrane aspekty wiedzy o gospodarce.

4. Podstawy finansów, bankowości i rynku kapitałowego.

5. Teoria przekładu.

6. Stylistyka praktyczna.

7. Vademecum tłumacza przysięgłego.

8. Specjalistyczny język obcy - język prawa.*

9. Specjalistyczny język obcy - język ekonomii.*

10. Praktyka tłumaczenia: teksty prawne i prawnicze.*

11. Praktyka tłumaczenia: teksty ekonomiczne.*

* Zajęcia prowadzone są w 6 językach: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Słuchacz wybiera jeden język. Grupa uruchamiana jest dla minimum 10 słuchaczy.

Komplet wymaganych dokumentów obejmuje:

Kandydaci-absolwenci studiów filologicznych składają:

1. podanie-kwestionariusz o przyjęcie na studia podyplomowe (wydrukowany z konta kandydata w systemie ERK);

2. odpis lub poświadczoną przez uczelnię kserokopię dyplomu ukończenia studiów (minimum pierwszego stopnia);

3. dwa zdjęcia – aktualne, kolorowe, zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;

4. poświadczoną przez uczelnię kserokopię dowodu osobistego.

Kandydaci-absolwenci studiów niefilologicznych składają dodatkowo  – oprócz wyżej wymienionych dokumentów – dokument poświadczający stopień znajomości języka obcego.

Komplet wymaganych dokumentów można przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście w dnicha od 4 września do 30 września 2017 r. na adres:

Uniwersytet Szczeciński

Wydział Filologiczny

al. Piastów 40B bud. V, pok. 100

Od 4 września do 30 września 2017 r., w dni robocze w godzinach do 10.00 do 15.00. Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK od 12 czerwca 2017r. Zapraszamy!

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie - w soboty i niedziele.

W każdym semestrze jest 8 zjazdów.

Szczegółowy harmonogram zajęć jest przedstawiany Słuchaczom na pierwszym zjeździe.

dr hab. Beata Kędzia-Klebeko, prof. US

mail: beataklebeko@gmail.com

mgr Renata Armińska

al. Piastów 40B, bud. V, pok. 100 (I pietro)